K21M07-P12LCC9-657S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
ODU
In Stock: 0
Datasheet
Similar
ODU
In Stock: 0
Datasheet
12 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
K21M0
ODU Medi-Snap®
K21M07-P12LCC9-657S
DigiKey Part Number
1907-1368-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K21M07-P12LCC9-657S
Description
CONN RCPT FMALE 12P SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
K21M07-P12LCC9-657S Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Gray
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Bulk
Features
Backshell, Strain Relief
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
2.75A
Number of Positions
12
Cable Opening
0.209" ~ 0.256" (5.30mm ~ 6.50mm)
Shell Size - Insert
1
Operating Temperature
-50°C ~ 120°C