Image for NSM2016-30B3F-DSPR is not available
NSM2016-30B3F-DSPR
DigiKey Part Number
5380-NSM2016-30B3F-DSPRTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSM2016-30B3F-DSPR
Description
INTEGRATED CURRENT SENSOR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor ±30A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Category
Linearity
±0.2%
Mfr
Accuracy
±2.5%
Series
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Response Time
1.5µs
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
15mA
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Sensor Type
Qualification
AEC-Q100
Current - Sensing
Polarization
Bidirectional
Number of Channels
1
Mounting Type
Output
Fixed, Voltage
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Sensitivity
44mV/A
Supplier Device Package
8-SOP
Frequency
DC ~ 380kHz