822B014-273L401 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 0
Datasheet
NorComp QUIK-LOQ Circular Connectors | Digi-Key Daily
IP67/IP68 Circular Connectors by NorComp
822B014-273L401
DigiKey Part Number
822B014-273L401-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
822B014-273L401
Description
CONN RCPT FMALE 14P SOLDER CUP
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Category
Shell Finish
Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Black, Silver
Packaging
Tray
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Obsolete
Features
Backshell, Strain Relief
Connector Type
Shielding
Number of Positions
14
Current Rating (Amps)
6.5A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
380V
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C