822B014-103R001
DigiKey Part Number
822B014-103R001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
822B014-103R001
Description
CONN PLUG MALE 14POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
822B014-103R001 Models
Category
Shell Finish
Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Tray
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
6.5A
Number of Positions
14
Voltage Rating
380V
Mounting Type
Panel Mount
Cable Opening
0.531" (13.50mm)
Mounting Feature
Bulkhead - Rear Side Nut
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C