TM-7EX504 is available for purchase but is not normally stocked.
Nidec Components
In Stock: 24
Datasheet
500 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 3.0 Turn Side Adjustment
TM-7EX504
DigiKey Part Number
563-TM-7EX504-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TM-7EX504
Description
TRIMMER 500KOHM 0.5W PC PIN SIDE
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TM-7EX504 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Side Adjustment
Resistance
500 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.323" x 0.283" Face (8.20mm x 7.20mm)
Tolerance
±10%