ST-4ETB201
DigiKey Part Number
563-ST-4ETB201TR-ND - Tape & Reel (TR)
563-ST-4ETB201CT-ND - Cut Tape (CT)
563-ST-4ETB201DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST-4ETB201
Description
TRIMMER 200 OHM 0.25W GW TOP ADJ
Detailed Description
200 Ohms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
ST-4ETB201 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistance
200 Ohms
Termination Style
Gull Wing
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.197" x 0.177" Face (5.00mm x 4.50mm)
Tolerance
±20%