UWS0J331MCL1GS is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 73
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 42
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 1.598
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1.337
Panasonic Industry
330 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UWS0J331MCL1GS
DigiKey Part Number
493-9842-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UWS0J331MCL1GS
Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UWS0J331MCL1GS Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
190 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
247 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.244" (6.20mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C