UVZ1V4R7MDH is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 882
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 388
Datasheet
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 68.091
Rubycon
In Stock: 0
Rubycon
Panasonic Industry
Similar
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 252
Cornell Dubilier Knowles
4.7 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVZ1V4R7MDH
DigiKey Part Number
UVZ1V4R7MDH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVZ1V4R7MDH
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVZ1V4R7MDH Models
Category
Ripple Current @ Low Frequency
28 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
56 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C