UUD0J221MCR1GS is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 216
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 12.153
Datasheet
Würth Elektronik
In Stock: 6.454
Upgrade
Panasonic Industry
Upgrade
Panasonic Industry
220 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UUD0J221MCR1GS
DigiKey Part Number
UUD0J221MCR1GS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UUD0J221MCR1GS
Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UUD0J221MCR1GS Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
115 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
230 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
440 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C