URS2A470MPD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 4.171
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 8.440
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
In Stock: 480
In Stock: 105
Direct
Rubycon
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 456
Chemi-Con
47 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
URS2A470MPD
DigiKey Part Number
URS2A470MPD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
URS2A470MPD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
URS2A470MPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
230 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
460 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C