URS1H101MPD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 1.565
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 5.481
Datasheet
In Stock: 81
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Cornell Dubilier Knowles
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
URS1H101MPD
DigiKey Part Number
493-15907-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
URS1H101MPD
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
URS1H101MPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
240 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
360 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C