UPW1H102MHH is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 9.119
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 675
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 658
1000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UPW1H102MHH
DigiKey Part Number
UPW1H102MHH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1H102MHH
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPW1H102MHH Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.676 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.235 A @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
34 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C