UPW1C562MHD
DigiKey Part Number
493-1803-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1C562MHD
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 16V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
5600 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPW1C562MHD Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
2.678 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.15 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
16 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
1.398" (35.50mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C