UPM2E330MHD1TN
DigiKey Part Number
493-5322-1-ND - Cut Tape (CT)
493-5322-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM2E330MHD1TN
Description
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPM2E330MHD1TN Models
Category
Polarization
Polar
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
180 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
288 mA @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C