UPM1V331MHD6TO
DigiKey Part Number
493-12024-1-ND - Cut Tape (CT)
493-12024-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1V331MHD6TO
Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPM1V331MHD6TO Models
Ripple Current @ Low Frequency
780 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.02 A @ 10 kHz
Impedance
65 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C