UPM1J121MHD6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 884
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 949
Datasheet
In Stock: 1.529
Parametric Equivalent
In Stock: 490
Panasonic Industry
In Stock: 1.681
Panasonic Industry
In Stock: 323
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 740
120 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UPM1J121MHD6
DigiKey Part Number
UPM1J121MHD6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1J121MHD6
Description
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPM1J121MHD6 Models
Ripple Current @ Low Frequency
510 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
750 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
120 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C