UPM1C391MPD1TA
DigiKey Part Number
493-UPM1C391MPD1TACT-ND - Cut Tape (CT)
UPM1C391MPD1TA-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1C391MPD1TA
Description
CAP ALUM 390UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
390 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPM1C391MPD1TA Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
570 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
730 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
100 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C