UPM0J392MHD is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 1.171
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
Chemi-Con
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 342
3900 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPM0J392MHD
DigiKey Part Number
493-5582-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM0J392MHD
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPM0J392MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.78 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.98 A @ 10 kHz
Impedance
31 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C