UPJ1K561MHD6
DigiKey Part Number
493-5557-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ1K561MHD6
Description
CAP ALUM 560UF 20% 80V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPJ1K561MHD6 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.21 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.49 A @ 10 kHz
Impedance
72 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
80 V
Height - Seated (Max)
1.299" (33.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C