UPB2G470MHD1TN is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 250
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 739
Datasheet
Direct
Chemi-Con
In Stock: 1.305
47 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPB2G470MHD1TN
DigiKey Part Number
493-4964-1-ND - Cut Tape (CT)
493-4964-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPB2G470MHD1TN
Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPB2G470MHD1TN Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
375 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
750 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C