UMA1V470MDD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 175
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 3.248
In Stock: 986
Similar
Cornell Dubilier Knowles
47 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UMA1V470MDD
DigiKey Part Number
493-5964-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UMA1V470MDD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UMA1V470MDD Models
Ripple Current @ Low Frequency
80 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
120 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C