UKT1C220MDD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 9.682
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Cornell Dubilier Knowles
22 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UKT1C220MDD
DigiKey Part Number
493-15423-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKT1C220MDD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UKT1C220MDD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
54 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
108 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C