UKL2A101KHD1TO
DigiKey Part Number
493-UKL2A101KHD1TOCT-ND - Cut Tape (CT)
UKL2A101KHD1TO-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKL2A101KHD1TO
Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UKL2A101KHD1TO Models
Ripple Current @ Low Frequency
370 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
555 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C