UKL1V680MPDANA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 1.652
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 2.916
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
Vishay Sprague
Rubycon
Similar
Panasonic Industry
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 950
KEMET
68 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UKL1V680MPDANA
DigiKey Part Number
UKL1V680MPDANA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKL1V680MPDANA
Description
CAP ALUM 68UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UKL1V680MPDANA Models
Ripple Current @ Low Frequency
230 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
460 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C