UHZ1A182MPM is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 1.294
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 931
Datasheet
In Stock: 0
Rubycon
In Stock: 318
Rubycon
In Stock: 258
In Stock: 839
In Stock: 864
Panasonic Industry
In Stock: 542
Panasonic Industry
Chemi-Con
Chemi-Con
Similar
In Stock: 436
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
Doctor Capacitor® Episode Seven: What's In The Mail, Doc?
UHZ1A182MPM
DigiKey Part Number
UHZ1A182MPM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHZ1A182MPM
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 10V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1800 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHZ1A182MPM Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ High Frequency
3.77 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
7 mOhms
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C