UHV1C182MPD1TD
DigiKey Part Number
493-UHV1C182MPD1TDCT-ND - Cut Tape (CT)
UHV1C182MPD1TD-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHV1C182MPD1TD
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 16V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1800 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UHV1C182MPD1TD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.485 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.475 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
17 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C