UHN0J152MPD6 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 1.128
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Rubycon
Rubycon
In Stock: 227
In Stock: 830
In Stock: 802
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 904
Chemi-Con
In Stock: 6
Chemi-Con
In Stock: 290
In Stock: 735
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
1500 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UHN0J152MPD6
DigiKey Part Number
UHN0J152MPD6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHN0J152MPD6
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UHN0J152MPD6 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Impedance
12 mOhms
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C