UHE1E331MPD6
DigiKey Part Number
493-1551-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1E331MPD6
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHE1E331MPD6 Models
Ripple Current @ Low Frequency
605.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
865 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
80 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C