UHE1A221MED
DigiKey Part Number
493-1492-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1A221MED
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHE1A221MED Models
Ripple Current @ Low Frequency
238 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
340 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
220 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C