UCY2D151MHD6
DigiKey Part Number
493-16712-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCY2D151MHD6
Description
CAP ALUM 150UF 20% 200V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UCY2D151MHD6 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
910 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.82 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C