UCY2C271MHD6 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 998
Datasheet
270 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UCY2C271MHD6
DigiKey Part Number
493-6903-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCY2C271MHD6
Description
CAP ALUM 270UF 20% 160V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
UCY2C271MHD6 Models
Mfr
Ratings
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.6 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
160 V
Height - Seated (Max)
1.634" (41.50mm)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C