EKXJ161ELL271MK40S
DigiKey Part Number
565-EKXJ161ELL271MK40S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXJ161ELL271MK40S
Description
CAP ALUM 270UF 20% 160V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKXJ161ELL271MK40S Models
Mfr
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
1.19 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.6775 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
160 V
Height - Seated (Max)
1.634" (41.50mm)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C