UCX1A331MCS6GS
DigiKey Part Number
UCX1A331MCS6TR-ND - Tape & Reel (TR)
UCX1A331MCS6CT-ND - Cut Tape (CT)
UCX1A331MCS6DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCX1A331MCS6GS
Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V SMD
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 200mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 135°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UCX1A331MCS6GS Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
135 mA @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
270 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.425" (10.80mm)
Voltage - Rated
10 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 135°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 135°C