UCA2E101MHD6
DigiKey Part Number
493-16691-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCA2E101MHD6
Description
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UCA2E101MHD6 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
672.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.345 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C