UAQ2G680MHD6 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 120
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 302
In Stock: 219
68 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UAQ2G680MHD6
DigiKey Part Number
UAQ2G680MHD6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UAQ2G680MHD6
Description
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UAQ2G680MHD6 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
350 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
560 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C