UAQ2D820MHD6 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 18
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 590
Datasheet
In Stock: 0
Similar
In Stock: 0
Similar
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 492
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
Doctor Capacitor® Episode Seven: What's In The Mail, Doc?
UAQ2D820MHD6
DigiKey Part Number
UAQ2D820MHD6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UAQ2D820MHD6
Description
CAP ALUM 82UF 20% 200V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
82 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UAQ2D820MHD6 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
285 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
456 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C