RNL1C152MDS1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 158
Datasheet
1500 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 8mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
RNL1C152MDS1
DigiKey Part Number
493-16390-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNL1C152MDS1
Description
CAP ALUM POLY 1500UF 20% 16V TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RNL1C152MDS1 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Nichicon
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
810 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
8.1 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
1500 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
8mOhm