RL81C101MDN1PX is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 1.167
Datasheet
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
Doctor Capacitor® Episode Seven: What's In The Mail, Doc?
RL81C101MDN1PX
DigiKey Part Number
RL81C101MDN1PX-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL81C101MDN1PX
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 16V TH
Detailed Description
100 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 12mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
EDA/CAD Models
RL81C101MDN1PX Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
500 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
100 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
12mOhm