QXL2B105KTP7FT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 82
Datasheet
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
Doctor Capacitor® Episode Seven: What's In The Mail, Doc?
QXL2B105KTP7FT
DigiKey Part Number
QXL2B105KTP7FT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QXL2B105KTP7FT
Description
CAP FILM 1UF 10% 125VAC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 125V Polyester, Metallized Radial
Datasheet
EDA/CAD Models
QXL2B105KTP7FT Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.004" L x 0.315" W (25.50mm x 8.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.799" (20.30mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
125V