LNX2W103MSEJBN is available for purchase but is not normally stocked.
Doctor Capacitor® Episode Seven: What's In The Mail, Doc?
LNX2W103MSEJBN
DigiKey Part Number
LNX2W103MSEJBN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNX2W103MSEJBN
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 450V SCREW
Detailed Description
10000 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
23 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
32.2 A @ 10 kHz
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Capacitance
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
7.598" (193.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C