LNU2W822MSEH is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
8200 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LNU2W822MSEH
DigiKey Part Number
493-13822-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNU2W822MSEH
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
25.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
35.98 A @ 10 kHz
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Capacitance
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
7.795" (198.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C