LNU2W562MSEH is out of stock and can be placed on backorder.
Datasheet
KEMET
KEMET
5600 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LNU2W562MSEH
DigiKey Part Number
493-13818-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNU2W562MSEH
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
20.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
28.7 A @ 10 kHz
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Capacitance
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
6.024" (153.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C