ALS81C562NP450 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
5600 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 33mOhm @ 100Hz 9000 Hrs @ 105°C
ALS81C562NP450
DigiKey Part Number
ALS81C562NP450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS81C562NP450
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS81C562NP450 Models
Ripple Current @ Low Frequency
14.7 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
22.4 A @ 10 kHz
Impedance
22 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
5.827" (148.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
33mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C