LNT2G681MSEFBB is available for purchase but is not normally stocked.
Nichicon
In Stock: 16
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
Doctor Capacitor® Episode Seven: What's In The Mail, Doc?
LNT2G681MSEFBB
DigiKey Part Number
LNT2G681MSEFBB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNT2G681MSEFBB
Description
CAP ALUM 680UF 20% 400V SCREW CH
Detailed Description
680 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
4.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.88 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.866" (22.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
2.008" Dia (51.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
3.268" (83.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C