LNT2A223MSEN is available for purchase but is not normally stocked.
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
Doctor Capacitor® Episode Seven: What's In The Mail, Doc?
LNT2A223MSEN
DigiKey Part Number
LNT2A223MSEN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNT2A223MSEN
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 100V SCREW
Detailed Description
22000 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
9.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
14.85 A @ 10 kHz
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Capacitance
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
4.055" (103.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C