LNT1A474MSEN is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 4
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
Doctor Capacitor® Episode Seven: What's In The Mail, Doc?
LNT1A474MSEN
DigiKey Part Number
LNT1A474MSEN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNT1A474MSEN
Description
CAP ALUM 470000UF 20% 10V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
17 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
25.5 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Capacitance
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
5.630" (143.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C