LNT1C474MSE is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
470000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LNT1C474MSE
DigiKey Part Number
493-8919-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNT1C474MSE
Description
CAP ALUM 470000UF 20% 16V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
22.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
25.415 A @ 10 kHz
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Capacitance
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
5.630" (143.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C