LNR1J333MSEN is available for purchase but is not normally stocked.
Nichicon
In Stock: 30
Datasheet
33000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
LNR1J333MSEN
DigiKey Part Number
LNR1J333MSEN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNR1J333MSEN
Description
CAP ALUM 33000UF 20% 63V SCREW
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
8.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
10.12 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.866" (22.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
2.008" Dia (51.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
3.268" (83.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C