LNK2V122MSEFBB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 3
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
In Stock: 45
LNK2V122MSEFBB
DigiKey Part Number
LNK2V122MSEFBB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNK2V122MSEFBB
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 350V SCREW
Detailed Description
1200 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
5.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
7.7 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.866" (22.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
2.008" Dia (51.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.874" (73.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C