LNX2V122MSEFBN is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 3
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
Doctor Capacitor® Episode Seven: What's In The Mail, Doc?
LNX2V122MSEFBN
DigiKey Part Number
LNX2V122MSEFBN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNX2V122MSEFBN
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 350V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1200 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20000 Hrs @ 85°C
Category
Ripple Current @ Low Frequency
4.2 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
5.88 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.866" (22.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
2.008" Dia (51.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.874" (73.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C